Mikulov a okolí

Víno na Mikulovsku

Víno na Mikulovsku

Mikulov a okolí patří k tradičním vinařským centrům. Zeměpisná poloha, klima a různorodost půd Mikulovské vinařské podoblasti s vápencovými svahy Pálavy ovlivňují nezaměnitelný charakter místních vín. Toho si byli vědomi již staří Římané, kteří oblast pod Pálavou považovali za území vhodné pro pěstování vinné révy. K významným vinařským centrům Mikulovské vinařské podoblasti se kromě Mikulova řadí také Valtice a další vinařské obce jako např. Dolní Dunajovice, Novosedly, Perná, Sedlec, Pavlov, Dolní Věstonice, Horní Věstonice a Brod nad Dyjí.

Mezi nejrozšířenější odrůdy patří Ryzlink vlašský, který k nám byl dovezen ze severní Itálie Další velmi rozšířenou odrůdou je Ryzlink rýnský, který pochází z Porýní a řadí se mezi pozdní odrůdy. A byl to právě Ryzlink rýnský, který dal své vlastnosti do vínku nově vypěstované odrůdě Aurelius. Ta vznikla ve šlechtitelské stanici v Perné. Vyznačuje se plností, výraznou chutí a jemnou a charakteristickou kdoulově-lipovou vůní.

Obec Perná byla také kolébkou pro další novou odrůdu, Pálavu, kterou ocenili i přední francouzští odborníci na víno. Jedná se o plné víno zlatožluté barvy s nižším obsahem kyselin a s vůní po růžích a vanilce.

K pestré rodině bílých vín charakteristických pro tento region dále patří Rulandské bílé či Chardonnay, původem z Burgundska Na hlubokých sprašových půdách se daří Veltlínskému zelenému, vínu s větší škálou aromatických látek závislých na složení půdy vinice.

Na štěrkovitých půdách se daří i modrým odrůdám, jako jsou Svatovavřinecké, nejrozšířenější odrůda pro výrobu červeného vína na Moravě a a pro svoji tmavě červenou barvu, výraznou višňovou až černorybízovou vůni, Frankovka, víno typické pro severní vinařské oblasti svojí příjemnou kořenitostí spojenou s ovocností, či Modrý Portugal, který má méně tříslovin, je lehčí a doprovází ho vůně květin.